Od 27 X 1929 r. w parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej w miejscowości Stara Biała istnieje Bractwo Różańcowe kanonicznie erygowane przez ks. Jana Kroguleckiego - proboszcza parafii. Tablica pamiątkowa znajduje się w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej.

Do Bractwa może należeć każdy dorosły członek parafii prowadzący nienaganny tryb życia. Bractwo jest stowarzyszeniem niemodlitewnym.

Bractewni odpowiedzialni są za światło na Ołtarzu. Do ich obowiązków należy dostarczanie świec palnych w kościele w trakcie nabożeństw, chrztów, ślubów, pogrzebów i procesji. Świece te są ręcznie odlewane przez Bractewnych przeważnie w sobotę przed świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Odlewanie świec odbywa się w pomieszczeniu parafialnym, na kole przymocowanym do sufitu.

Do koła przytwierdzone jest 59 haczyków, na których wiesza się bawełniane knoty. Knoty oblewane są przez dwóch mężczyzn stojących po przeciwnych stronach koła. Polewając każdy knot obracają kołem. Aby uzyskać odpowiedni kształt świecy, trzeba każdy knot polać gorącym woskiem kilkadziesiąt razy.

Kilka gotowych świec, trzymanych przez księdza i Bractewnych podczas nabożeństwa w Święto Matki Bożej Gromnicznej jest zapalone i uroczyście poświęcone.

Zarówno parafianie jak i każdy chętny może nabyć świece u Bractewnych. Za uzyskane pieniądze kupują oni między innymi wosk potrzebny do odlewania świec.

Obecnie do Bractwa należą:

• Bogdan Bartold
  • Wiesław Kaczmarek