Aktualności
Dofinansowanie wymiany kotłowni
- 09/01/2017
- Aleksandra Kozłowska
Mieszkańcy gminy zainteresowani dofinansowaniem wymiany kotła c.o. mogą ubiegać się o uzyskanie pomocy finansowej w formie dotacji. Deklaracje należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 20 stycznia 2017 r. w Urzędzie Gminy Stara Biała.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie od 9 stycznia planuje ogłosić nabór do „Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego - ograniczenia emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni”. W ramach programu jednostki samorządu terytorialnego mogą wystąpić w imieniu mieszkańców o pomoc finansową w formie dotacji.
Wielkość dofinansowania
- do 75% kosztów kwalifikowanych, jednakże nie więcej niż 5.000 zł (brutto) na jednego korzystającego bezpośrednio z przyznanej dotacji
Koszty kwalifikowane (czyli koszty objęte dotacją) obejmują wyłącznie:
- koszt zakupu kotła oraz czujnika tlenku węgla – czadu (bez elementów dodatkowych takich jak np. zasobnik c.w.u. lub podajnik).
Modernizacja indywidualnych źródeł ciepła tj.:
- wymianę kotłowni lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą,
- zastąpienie pieców gazowych, olejowych lub opalanych biomasą na źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła (z wyłączeniem montażu pieca na węgiel lub eko-groszek).
Wyłączenia:
- Projekt dotyczy wymiany pieca, a nie wyłącznie zakupu (trzeba posiadać instalację grzewczą aby ją zmodernizować – inf. dla osób, które dopiero się budują).
- kotły na biomasę nie mogą posiadać dodatkowego rusztu żeliwnego, umożliwiającego tradycyjne palenie jak w kotle zasypowym)
- Dotacja nie obejmuje montażu kotła na węgiel lub eko-groszek
- W miejscu realizowanego zadania nie może być prowadzona, jak również zarejestrowana działalność gospodarcza
- Program nie dotyczy modernizacji źródeł ciepła w nieruchomościach wykorzystywanych sezonowo np. domów letniskowych
Ostateczny termin podłączenia i uruchomienia kotła przez mieszkańca:
- kocioł musi działać (inwestycja zamknięta) najpóźniej do 30.10.2017 r.
Podsumowując:
Zadania gminy:
- pozyskanie dotacji z WFOŚ-u,
- wybór dostawcy, który dostarczy piec (zgodny z preferencjami mieszkańca), na posiadłość mieszkańca.
Zadania mieszkańca:
- organizacja prac i zatrudnienie odpowiednich osób (np. hydraulika), poniesie koszt zakupu pieca (i czujnika czadu) w części nieobjętej dotacją (tzn. 25% kosztu, bądź – w przypadku, gdy wysokość dotacji przekroczy 5 000 zł – różnicę między całkowitym kosztem zakupu źródła ciepła a kwotą 5 000 zł),
- mieszkaniec ponosi całość kosztów związanych z robotami i montażem nowego pieca oraz utylizacją starego pieca.
Zakup kotłów realizowany będzie przez Gminę po wyborze najkorzystniejszej oferty, o ile Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzieli dofinansowania.
Uwaga !
Kserokopie prawomocnych decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji inwestycji tj.: pozwolenie na budowę/zgłoszenie, dokumentacje techniczne (część technologiczna) zawierające zakres rzeczowy i efekt ekologiczny - potwierdzone za zgodność z oryginałem należy załączyć na etapie składania wniosku o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Aby zgłosić chęć skorzystania z programu należy wypełnić i odesłać w pełni uzupełnioną ankietę wraz z załącznikami (specyfikacja pieca oraz oferta cenowa) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczyć do pokoju nr 5 w Urzędzie Gminy Stara Biała w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 stycznia br.
Wójt Gminy Stara Biała
/ - / Sławomir Wawrzyński
Pliki do pobrania: