Aktualności

Cuda ogłaszali także w Proboszczewicach

Kilkaset osób przeszło ulicami Proboszczewic w Orszaku Trzech Króli, zorganizowanym w tej miejscowości po raz drugi. Tym samym Proboszczewice były jedną z blisko 900 miejscowości w Polsce, w której odbyły się Orszaki Trzech Króli. W sumie w całym kraju wzięło w nich udział ok. 1,3 mln osób.
Tegoroczne orszaki odbywały się od hasłem „Cuda, cuda ogłaszają“. Ogłaszanie cudów w Proboszczewicach rozpoczęła msza święta. Po nabożeństwie uczestnicy orszaku wyruszyli na proboszczewickie ulice. Prowadzeni byli przez trzech mędrców jadących konno. Mimo chłodu i siąpiącego śniegu za mędrcami podążało kilkaset osób.
Większość z osób barwnego korowodu miała na głowie korony, a w rękach śpiewniki. Nad nimi powiewały orszakowe flagi. Wśród uczestników orszaku nie brakowało rycerzy, dam dworu, króli, pastuszków, a także diabłów. Wszyscy przebrani za postacie biblijne zostali uhonorowani orszakowymi upominkami.
Na trasie zostały odegrane cztery scenki, przygotowane przez szkolną młodzież. Podczas nich m.in. diabły kusiły, aby dać sobie spokój z maszerowaniem w orszaku i np. usiąść przed komputerem, anioły obroniły niebo przed diabłami, król Herod próbował przekonać mędrców, aby donieśli mu, gdzie urodził się Jezus, a na końcu trzej królowie złożyli u stóp narodzonego Jezusa złoto, kadzidło i mirrę.
Zwieńczeniem II Orszaku Trzech Króli w Proboszczewicach był wspólny piknik przy domu parafialnym, gdzie na wszystkich czekał ciepły żurek, pyszne ciasta, ciepła herbata i możliwość ogrzania się przy ogniskach.
Organizatorem II Orszaku Trzech Króli była parafia św. Floriana w Proboszczewicach, współorganizatorem wójt gminy Stara Biała. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z Proboszczewic i Zągot.
Więcej zdjęć tutaj

orszak www

Polecamy

 • Portal odpadowy ZGRP
 • Internetowa Telewizja Regionalna
 • Powiat Płocki
 • Witryna Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 • NSR - Narodowe Siły Rezerwowe
 • ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Pomoc w zarządzaniu mikro firmą - Mikroporady.pl
 • KRUS: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
 • Związek Gmin Regionu Płockiego
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski
 • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
 • Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Płockiej
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacjo Rolnictwa
 • Główny Urząd Statystyczny
 • Mapa Aktywności Organizacji Pozarządowych Związku Gmin Regionu Płockiego
 • Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Powiatowa Sieć Dialogu
 • e-Deklaracje
© 2024 Gmina Stara Biała - Urząd Gminy | Realizacja: StudioAlfa.pl - Projektowanie stron Joomla CMS.
Polityka plików cookies