Aktualności

Jubileuszowa publikacja

W 100. rocznicę Bitwy Warszewskiej, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Starej Białej wydał okolicznościową publikację dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. na terenie naszej gminy.
Bitwa Warszawska, chyba bardziej znana jako Cud nad Wisłą i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zdecydowała o niepodległości naszej Ojczyzny i uratowała Europę przed bolszewikami.
100 lat temu wojna z bolszewikami dotarła także do naszej Małej Ojczyzny. I właśnie o walkach na terenie ówczesnej gminy Biała piszą Grzegorz Antoszek i Leszek Zugaj. Wspominają m.in. o ciężkich walkach jakie toczyły się w dzisiejszym Nowym Trzepowie. O tym, że przez tereny naszej gminy sowieccy żołnierze przedzierali się do Płocka, a bohaterski opór stawili im mieszkańcy naszej gminy. Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami z tamtych dni.
Na terenie naszej gminy są ślady walk sprzed 100 lat. Można je znaleźć wśród mogił na cmentarzu w Trzepowie czy pomniku-mogile w Niegłosach. Nazwiska nazwisk poległych w obronie Ojczyzny z rąk bolszewików w latach 1918-1920 są też na odnowionej przez Urząd Gminy tablicy, które znajduje się przy wejściu do kościoła w Starej Białej.
Okolicznościowa publikacja jest dostępna w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białej, Urzędzie Gminy, Gminnej Bibliotece Publicznej w Białej i jej filii w Nowych Proboszczewicach, hali w Maszewie Dużym, CS „Wierzbica” w Nowych Proboszczewicach, a od 1 września w naszych szkołach.

publikacja www

Polecamy

 • Portal odpadowy ZGRP
 • Internetowa Telewizja Regionalna
 • Powiat Płocki
 • Witryna Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 • NSR - Narodowe Siły Rezerwowe
 • ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Pomoc w zarządzaniu mikro firmą - Mikroporady.pl
 • KRUS: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
 • Związek Gmin Regionu Płockiego
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski
 • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
 • Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Płockiej
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacjo Rolnictwa
 • Główny Urząd Statystyczny
 • Mapa Aktywności Organizacji Pozarządowych Związku Gmin Regionu Płockiego
 • Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Powiatowa Sieć Dialogu
 • e-Deklaracje
© 2024 Gmina Stara Biała - Urząd Gminy | Realizacja: StudioAlfa.pl - Projektowanie stron Joomla CMS.
Polityka plików cookies